טיפול קבוצתי או טיפול פרטני בילדים- מה עדיף?

September 12 2023spiderus_admin

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של טיפולים לילדים, אשר מטרתם היא לסייע להם להתמודד עם מגוון סיטואציות שמקשות על חייהם. במסגרת טיפולים רגשיים ופסיכולוגיים המוצעים לילדים, ניתן למצוא טיפול פרטני או טיפול בקבוצה.

הורים רבים תוהים האם יתאים לילד שלהם יותר טיפול CBT בחיפה פרטני או שמא עדיף להם לבחור דווקא בטיפול בקבוצה. מדובר על שאלה חשובה שהתשובה עליה צריכה להיות ספציפית לכל ילד בהתאם למצבו האישי, אישיותו, סוג הקושי שהוא סובל ממנו ועוד.

כיצד תדעו האם לבחור לילד טיפול קבוצתי או פרטני לילד שלכם?

כאמור, ישנם מצבים שונים שבהם טיפול פרטני יהיה מה שנכון לילד וישנם מצבים שבהם דווקא טיפול קבוצתי הוא זה שיהיה מתאים לילד. אם מדובר על קושי חברתי שהילד סובל ממנו, לרוב יהיה מדובר על גילום חיצוני של קושי נפשי לרבות: חוסר ביטחון עצמי שהילד סובל ממנו, דיכאון או חרדה, הפרעת קשב וריכוז ועוד. מכיוון שכיום בשל הטכנולוגיה המתקדמת לא מעט ילדים ובני נוער מבודדים את עצמם מבחינה חברתית ומעדיפים להתמקד במסכים, הרי שכאשר הילד מתמודד עם קושי כלשהו חברתי המקור לו הוא עמוק יותר, כדאי לנסות לבחור דווקא בטיפול קבוצתי.

טיפול בקבוצה לקושי חברתי יכול להיות יעיל ביותר. הילד למעשה סובל מקשיים באזורים בין אישיים ולא פעם הם מעידים גם על קשיים נוספים שהוא סובל במישור האישי. במקרים הללו, ההורים לא יבינו לה הילד לא מצליח להסתדר מבחינה חברתית על אף שהוא ילד מקסים ואדיב. טיפול בקבוצה יכול לסייע לילד להתמודד עם אינטראקציות חברתיות שונות שיכולות לחזק אותו מבחינה פנימית וכן לסייע לו להתנהל בחברה.

מדוע דווקא טיפול בקבוצה?

במקרה שכאמור מדובר על ילד הסובל מקושי חברתי, הרי שהקושי שלו יצוף במהלך טיפול בקבוצה שכן, טיפול זה מזמן אינטראקציות בין אישיות עם ילדים באותה שכבת גיל. מעבר לכך, כאשר ילדים מאותה שכבת גיל מצויים יחד בקבוצה, הם מעניקים משוב כנה זה לזה והדבר מאפשר לכל ילד לראות את עצמו מהכיוון של אחרים.

כאשר מוקד הקושי של הילד הוא חברתי, אך הדבר מעיד גם על קשיים נוספים שהוא סובל מהם, ייתכן כי גם טיפול פרטני יכול להיות יעיל עבורו. ניתן לשלב בין טיפול פרטני לקבוצתי והכל בהתאם למטרה של הטיפול ולאופי של הילד. המטרה היא שהוא יתרם בצורה מקסימלית מהטיפול.

האם לכל קושי מתאים טיפול קבוצתי?

חשוב לדעת כי לכל קושי שילד מתמודד עימו מתאים טיפול קבוצתי. מדובר על טיפול שמתאים לילד שיכול להיתרם ממנו ועל כן, אם אתם מתגוררים בחיפה והילד שלכם סובל מקושי כלשהו, חשוב שתבחרו פסיכולוג ילדים בחיפה אשר יסייע לכם לבחון את סוג את הקושי שהילד סובל ממנו ובהתאם לכך ימליץ על סוג טיפול שיכול להיות יעיל עבורו בכל המישורים.

Share: